„Gyvojo blynų muziejaus“ idėja gimė, besiruošiant švęsti Užgavėnes Rumšiškėse įsikūrusiame Lietuvos liaudies buities muziejuje. Pirmą kartą pristatytasis muziejus svečiams pateikė tradicinį Užgavėnių atributą – blynus – kaip modernų, įdomų bei visame pasaulyje populiarų patiekalą.
„Gyvajame blynų muziejuje“ šventės dieną veikė keturios blynų „ekspozicijos“ – Pasaulio blynai, Sveikieji blynai, Netikėtieji blynai, Lietuvių blynai. Iš viso svečiams pasiūlyta paragauti net 16 skirtingų blynų rūšių, o iškepta ir išdalinta virš 5000 tūkstančių blynų.
Pasaulio blynų „ekspozicijoje“ buvo kepami purieji „Amerikietiškieji blynai“, prancūzų išrasti rafinuotieji „Crepe“ blyneliai bei visame pasaulyje populiarūs belgiškieji vafliai, patiekiami su įprastais šiems patiekalams pritinkančiais pagardais – klevų sirupu bei cukraus pudra. Ši „ekspozicija“ buvo pati populiariausia visą dieną.
Kita „Gyvojo blynų muziejaus“ „ekspozicija“ buvo netikėtieji blynai, akį traukę išskirtinėmis formomis ir spalvomis. Smalsūs šventės dalyviai, paragavę spalvotų – geltonų, žalių ir raudonų – blynų, vėliau sugrįžo paragauti blynų, pagardintų čili pipirais ar cinamonu.
Sveikųjų blynų „ekspozicija“ supažindino su galimybėmis išsikepti sveikatai palankių blynų. Šventės lankytojai mėgavosi – spelta miltų blynais su kviečių gemalais, avižinių miltų blynais su vitaminais ir grikių miltų blyneliais.
Šokdami ir dainuodami persirengėliai rikiavosi ir prie lietuvių pamėgtų blynų „ekspozicijos“, kurioje buvo pristatomi „Malsenos“ blynų receptų konkurso nugalėtojų blynai – pagal Sandros S. iš Panevėžio atsiųstą receptą iškepti avižinių dribsnių blynai „Rūgštusis bananas“ – mėgstantiems ne itin saldžiai ir rūgštokai, Godos D. iš Vilniaus grikių miltų blynai, Laimos K. iš Alytaus ruginių miltų blynai su razinomis ir medumi bei šeimyniniai Vido A. blynai, įrodantys kad firminius šeimos blynus kepa ir vyrai.
Amerikietiškieji blynai
Paruošimas:
Prancūziški „Crepe“ lietiniai
Prancūziškiems „Crepe“ lietiniams rinkitės miltinį mišinį pikantiškiems lietiniams arba Spelta lietiniams blynams. Vadovaukitės ant pakuotės pateiktomis instrukcijomis.
Belgiški vafliai
Belgiškiems vafliams kepti naudokite miltinį mišinį širdiniams blynams. Vadovaukitės instrukcijomis ant pakuotės, tačiau įpilkite šiek tiek mažiau vandens. Kepkite belgiškų vaflių keptuvėje. Patiekite aplietus karameliniu ar klevų sirupu bei pabarstytus cukraus pudra.
Jei norite išsikepti skanius, avižinius blynelius, išbandykite miltinį mišinį avižiniams blynams „Abra Kadabra“. O puikius mielinius speltų blynelius, praturtintus gemalais, kepkite iš miltinio mišinio Spelta miltų blynams su gemalais. Būtent šiais blyneliais vaišinosi ir „Gyvojo blynų muziejaus“ lankytojai.
Aštriems arba cinamono skonio blyneliams
Kepdami aštrius arba cinamono skonio blynelius naudokite miltinį mišinį miltiniams blynams. Vadovaukitės ant pakelio pateiktomis instrukcijomis. Jei kepate aštrius blynelius, subėrus pakelio turinį į indą, įberkite 4 g čili prieskonių miltelių. Jei kepate cinamono skonio blynelius, įberkite į tešlą 8 g cinamono miltelių.
Pieštiems blyneliams
Pieštus blynus kepkite iš miltinio mišinio desertiniams blyneliams. Papildomai prireiks tik blynų pieštuko (specialios formos buteliukas, su siauru galu, leidžiantis išgauti linijas keptuvėje). Ant įkaitintos ir riebalais pateptos keptuvės išpieškite norimas formas ir kepkite, kol blynas lengvai apskrus.
Sandros Samavičiūtės receptas
AVIŽINIŲ DRIBSNIŲ BLYNAI „RŪGŠTUSIS BANANAS“
Padažui:
Paruošimas:
Godos Diečkutės receptas
GRIKIŲ BLYNAI
Padažui:
Paruošimas:
Vido Alkevičiaus receptas
ŠEIMYNINIAI VIDO BLYNAI
Paruošimas:
Laimos Kulikajevienės receptas
RUGINIŲ MILTŲ BLYNAI
Paruošimas:
Visus produktus, išskyrus razinas, išplakite iki vienalytės grietinės tirštumo masės. Nuplautas razinas suberkite į tešlą. Kepkite keptuvėje su trupučiu aliejaus apie 2 minutes iš abiejų pusių. Patiekite su medumi.
„Gyvąjį blynų muziejų“ lankytojai palikdavo ne tik pasisotinę, bet ir gavę žinių iš blynų istorijos – kaip plačiai paplitę blynai, kada, manoma, buvo užrašytas pirmasis blynų receptas, kada blynas tapo įprastu Užgavėnių patiekalu ir kitos įdomybės iš ilgametės blynų istorijos.