Gyvasis blynų muziejus | Malsena Gyvasis blynų muziejus | Malsena
LT
EN

Projektai

Gyvasis blynų muziejus

„Gyvojo blynų muziejaus“ idėja gimė, besiruošiant švęsti Užgavėnes Rumšiškėse įsikūrusiame Lietuvos liaudies buities muziejuje. Pirmą kartą pristatytasis muziejus svečiams pateikė tradicinį Užgavėnių atributą – blynus – kaip modernų, įdomų bei visame pasaulyje populiarų patiekalą.

„Gyvajame blynų muziejuje“ šventės dieną veikė keturios blynų „ekspozicijos“ – Pasaulio blynai, Sveikieji blynai, Netikėtieji blynai, Lietuvių blynai. Iš viso svečiams pasiūlyta paragauti net 16 skirtingų blynų rūšių, o iškepta ir išdalinta virš 5000 tūkstančių blynų.

Keturios blynų „ekspozicijos“

Pasaulio blynų „ekspozicijoje“ buvo kepami purieji „Amerikietiškieji blynai“, prancūzų išrasti rafinuotieji „Crepe“ blyneliai bei visame pasaulyje populiarūs belgiškieji vafliai, patiekiami su įprastais šiems patiekalams pritinkančiais pagardais – klevų sirupu bei cukraus pudra. Ši „ekspozicija“ buvo pati populiariausia visą dieną.

Kita „Gyvojo blynų muziejaus“ „ekspozicija“ buvo netikėtieji blynai, akį traukę išskirtinėmis formomis ir spalvomis. Smalsūs šventės dalyviai, paragavę spalvotų – geltonų, žalių ir raudonų – blynų, vėliau sugrįžo paragauti blynų, pagardintų čili pipirais ar cinamonu.

Sveikųjų blynų „ekspozicija“ supažindino su galimybėmis išsikepti sveikatai palankių blynų. Šventės lankytojai mėgavosi – spelta miltų blynais su kviečių gemalais, avižinių miltų blynais su vitaminais ir grikių miltų blyneliais.

Šokdami ir dainuodami persirengėliai rikiavosi ir prie lietuvių pamėgtų blynų „ekspozicijos“, kurioje buvo pristatomi „Malsenos“ blynų receptų konkurso nugalėtojų blynai – pagal Sandros S. iš Panevėžio atsiųstą receptą iškepti avižinių dribsnių blynai „Rūgštusis bananas“ – mėgstantiems ne itin saldžiai ir rūgštokai, Godos D. iš Vilniaus grikių miltų blynai, Laimos K. iš Alytaus ruginių miltų blynai su razinomis ir medumi bei šeimyniniai Vido A. blynai, įrodantys kad firminius šeimos blynus kepa ir vyrai.


PASAULIO BLYNAI

Amerikietiškieji blynai

  • 140 g „Self-raising“ miltų;
  • Žiupsnelio druskos;
  • 2 a. š. cukraus pudros;
  • 130 ml pieno;
  • 1 didelis kiaušinis, lengvai išplaktas;
  • 10 g sviesto arba augalinio aliejaus.

Paruošimas:

  1. Atskirame inde sumaišykite „Self-raising“ miltus, cukraus pudrą bei druską. Kitame inde lengvai išplakite kiaušinį su pienu, tuomet supilkite ištirpintą sviestą.
  2. Skystąją masę supilkite į indą su sausais ingredientais. Šakute ar šluotele lengvai išplakite tešlą iki vientisos masės. Leiskite tešlai pastovėti kelias minutes.
  3. Kepkite įkaitintoje, riebalais pateptoje keptuvėje (naudokite sviestą – bus skaniau). Tešlą semkite samčiu – blynas turėtų išsilieti beveik per visą keptuvę ir būti gan storas. Palaukite, kol blyno viršus ims „burbuliuoti“, tuomet apverskite ir kepkite, iki abi pusės švelniai apskrus. Blynas turėtų išeiti 1 cm storio.

Prancūziški „Crepe“ lietiniai

Prancūziškiems „Crepe“ lietiniams rinkitės miltinį mišinį pikantiškiems lietiniams arba Spelta lietiniams blynams. Vadovaukitės ant pakuotės pateiktomis instrukcijomis.

Belgiški vafliai

Belgiškiems vafliams kepti naudokite miltinį mišinį širdiniams blynams. Vadovaukitės instrukcijomis ant pakuotės, tačiau įpilkite šiek tiek mažiau vandens. Kepkite belgiškų vaflių keptuvėje. Patiekite aplietus karameliniu ar klevų sirupu bei pabarstytus cukraus pudra.


SVEIKIEJI BLYNAI – avižiniai ir speltų blynai

Jei norite išsikepti skanius, avižinius blynelius, išbandykite miltinį mišinį avižiniams blynams „Abra Kadabra“. O puikius mielinius speltų blynelius, praturtintus gemalais, kepkite iš miltinio mišinio Spelta miltų blynams su gemalais. Būtent šiais blyneliais vaišinosi ir „Gyvojo blynų muziejaus“ lankytojai.


NETIKĖTIEJI BLYNAI

Aštriems arba cinamono skonio blyneliams 

Kepdami aštrius arba cinamono skonio blynelius naudokite miltinį mišinį miltiniams blynams. Vadovaukitės ant pakelio pateiktomis instrukcijomis. Jei kepate aštrius blynelius, subėrus pakelio turinį į indą, įberkite 4 g čili prieskonių miltelių. Jei kepate cinamono skonio blynelius, įberkite į tešlą 8 g cinamono miltelių.

Pieštiems blyneliams

Pieštus blynus kepkite iš miltinio mišinio desertiniams blyneliams. Papildomai prireiks tik blynų pieštuko (specialios formos buteliukas, su siauru galu, leidžiantis išgauti linijas keptuvėje). Ant įkaitintos ir riebalais pateptos keptuvės išpieškite norimas formas ir kepkite, kol blynas lengvai apskrus.


LIETUVIŲ BLYNAI – BLYNŲ KONKURSO LAIMĖTOJAI

Sandros Samavičiūtės receptas
AVIŽINIŲ DRIBSNIŲ BLYNAI „RŪGŠTUSIS BANANAS“

Padažui:

  • Graikiško jogurto;
  • Truputį spanguolių ir vyšnių sirupo (be kalorijų).

Paruošimas:

  1. Sumalkite apie 100 g avižinių dribsnių. Jeigu naudojate džiovintas uogas, reikėtų jas išmirkyti vandenyje, jeigu šaldytas uogas, prieš tai reikėtų jas atšildyti.
  2. Į virtuvinį kombainą sudėkite sumaltus avižinius dribsnius, vieną kiaušinį, bananą, pusę šaukštelio kepimo miltelių, apie 100 g uogų. Viską išplakite.
  3. Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Blynelius formuokite naudodamiesi samteliu: vienas samtelis – vienas blynas. Galite naudoti ir elektrinę keptuvę. Šiems blynams ji puikiai tiks.
  4. Gaminant padažą, graikišką jogurtą suplakite su naudojamu sirupu.
  5. Lėkštėje blynus patiekite sudėtus vienas ant kito, ant viršaus užpilkite padažo.

 

Godos Diečkutės receptas
GRIKIŲ BLYNAI

Padažui:

  • Voveraičių arba pievagrybių;
  • Šaukšto sviesto;
  • Grietinės;
  • Druskos, pipirų.

Paruošimas:

  1. Grikių miltus sumaišykite dubenyje su druska. Įpilkite pieno, gerai išmaišykite. Kai masė jau vientisa, įmuškite kiaušinį. Pusę šaukštelio sodos nugesinkite pusėje stiklinės kefyro, įpilkite į tešlą. Tešlą išmaišykite iki grietinės tirštumo. Kepkite įkaitintoje keptuvėje.
  2. Gaminant padažą, pirmiausia grybus trumpai apvirkite, tuomet apkepkite keptuvėje su sviestu. Įdėkite druskos, pipirų, grietinės. Padažą patroškinkite kelias minutes. Valgykite su iškeptais grikių miltų blynais.

 

Vido Alkevičiaus receptas
ŠEIMYNINIAI VIDO BLYNAI

Paruošimas:

  1. Kiaušinius išplakite su cukrumi ir druska, supilkite pieną, išmaišykite. Suberkite persijotus miltus ir lėtai išmaišykite. Į tešlą įpilkite aliejų, gerai išmaišykite ir palikite stovėti apie pusvalandį. Blynus kepkite įkaitintoje keptuvėje.
  2. Pagardinkite uogiene, šokoladu ar vaisiais.

 

Laimos Kulikajevienės receptas
RUGINIŲ MILTŲ BLYNAI

Paruošimas:

Visus produktus, išskyrus razinas, išplakite iki vienalytės grietinės tirštumo masės. Nuplautas razinas suberkite į tešlą. Kepkite keptuvėje su trupučiu aliejaus apie 2 minutes iš abiejų pusių. Patiekite su medumi.


„Gyvąjį blynų muziejų“ lankytojai palikdavo ne tik pasisotinę, bet ir gavę žinių iš blynų istorijos – kaip plačiai paplitę blynai, kada, manoma, buvo užrašytas pirmasis blynų receptas, kada blynas tapo įprastu Užgavėnių patiekalu ir kitos įdomybės iš ilgametės blynų istorijos.

Akimirkos iš šventės